Snubné prstene

Snubné prstene – ich história a význam

Snubné prstene – ich história a význam

Snubné prstene sú v dnešnej dobe v podstate samozrejmosťou a nádherným prejavom lásky a vernosti medzi dvoma ľuďmi, ako aj prejavom účty k tomu druhému a znakom záväzku do budúcnosti. Iba málokto však tuší, ako tento “zvyk” vlastne vznikol a aká je jeho história.

Vedeli ste, že prvá zmienka o snubných prsteňoch pochádza už z čias starovekého Egypta? Áno, boli to práve Egypťania, ktorí verili, že cez prstenník ľavej ruky prechádza dôležitá žila, cez ktorú prúdi krv priamo do srdca. Práve preto sa prstenník na ľavej ruke stal akýmsi oficiálnym prstom, na ktorom do dnešné dňa ľudia nosia prstene. V týchto dávnych časoch však prstene neboli vyrábané zo žiadneho drahého kovu, ale z rastlín, z ktorých sa vyrábali kruhy, ktoré potom ženy nosili na prstenníku ako prstene. Kruh v tomto prípade znamenal nekonečnosť a večnú lásku.

Ďalšia zmienka o snubných prsteňoch pochádza z čias Rímskej ríše, aj keď v prípade Rimanov sa nejednalo až tak o symbol veľkej lásky, ale skôr o prejav “majetku”. Jednalo sa v podstate o akúsi pohľadávku, akýsi prejav vlastníctva ženy mužom. Tieto obrúčky boli zvyčajne vyrábané zo zlata, bronzu alebo železa (podľa bohatstva muža) a bol na nich vyobrazený kľúč alebo zovreté ruky, ako symbol večného manželstva.

Snubné prstene sa používali aj v Ázii a arabskom svete. V tomto prípade sa jednalo predovšetkým o symbol vernosti ženy mužovi a práve preto boli tieto snubné prstene tak trochu špeciálne. Kým boli muži na cestách, mali pod kontrolou to, či im ich žena bude za ten čas neverná alebo nie. Prstene sa totiž po zložení z prsta rozpadli a dohromady ich zvyčajne vedel dať len muž. Ak teda žena po návrate muža z obchodných ciest nemala svoj prsteň na ruke, muži to považovali zvyčajne za neklamný znak ženinej nevery a zlyhania.

Nakoniec sa snubné prstene rozšírili do celej Európy ako aj celého sveta, zvyčajne ako symbol lásky a vernosti muža žene a ženy mužovi. Do dnes sú to veľmi dôležité šperky symbolizujúce dôležitosť vzťahu muža a ženy a ich túžby a snahy rozvíjať svoju lásku a sľúbiť si vernosť na celý život.