Snubné prstene

Na ktorej ruke sa nosí snubný prsteň

Na ktorej ruke sa nosí snubný prsteň

Či už ste muž, ktorý sa chystá požiadať svoju priateľku o jej ruku alebo ste žena, ktorá akosi “tuší”, na čo sa jej milovaný chystá, určite ste si už položili otázku, na ktorej ruke sa nosí snubný prsteň. Nuž, pravda je taká, že ono to nie je až tak striktne dané a je v podstate na žene, na ktorej ruke, či na ktorom prste bude snubný prsteň nosiť.

Zvyčajne sa však snubný prsteň zvykne v našich končinách nosiť na prstenníku ľavej ruky. Tento zvyk pochádza zrejme od starých Egypťanov, ktorí verili, že práve týmto prstom ľavej ruky prechádza veľmi dôležitá žila vedúca až k srdcu ženy – žila lásky. Vedci už síce tento dohad dávno vyvrátili a dokázali, že žila v tomto prste nie je oproti ostatným ničím výnimočná (je to obyčajná žilka), no napriek tomu sa tento zvyk zachoval u nás na Slovensku dodnes. Viac o histórii snubných prsteňov.

Sú ale aj krajiny, predovšetkým v Európe (napr. Nemecko, Taliansko, Francúzsko), v ktorých sa snubné prstene zvyknú síce nosievať tiež na prstenníku, ale na pravej ruke, keďže ľavá ruka je v niektorých krajinách spájaná s mágiou a negatívnou energiou.

Nosenie snubného prsteňa a následne obrúčky nie je však u ženy naozaj nijako určené, ani zákonom, ani cirkevnými pravidlami a je to vždy hlavne na žene, na ktorej ruke ho bude nosiť. Niektoré ženy si pred svadobným obradom presunú snubný prsteň z ľavej na pravú ruku a na prstenník ľavej ruky im následne muž počas svadobného obradu nasadí obrúčku. Sú však aj ženy, ktoré po svadbe nosia obe prstene na jednej ruke, či už ľavej alebo pravej, podľa vlastného uváženia.

Najdôležitejšie je to, že na tom všetkom v podstate nezáleží. Nezáleží na tom, ktorá ruka sa bude pýšiť krásnym prsteňom, ani na tom, ktorý konkrétny prst to bude – hlavné je, aby to, čo snubný prsteň symbolizuje, teda nekončiacu lásku a prísľub vernosti počas celého života, zostalo zachované a časom nevyprchalo. A to, je milé dámy, milí páni, len a len na vás a žiadny snubný prsteň vášmu vzťahu nedodá tú krásu, akú mu vie dať len skutočná úprimná láska.

Foto: Tela Chhe